CISCO2921/K9
CISCO2921/K9-B2 CISCO
Loading Product Options
The Cisco 2921 router, supporting voice module, is designed for small offices.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO2921/K9 |
| SKU | GROUP-128169 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 256 MB |
| Marketing Information | The Cisco 2921 Integrated Services Router (ISR) delivers highly secure data, voice, video, and application service. The modular design of the router provides maximum flexibility, allowing you to configure your router to meet evolving needs. The routers offer features such as hardware-based virtual private network (VPN) encryption acceleration, intrusion-protection and firewall functions, and optional integrated call processing and voice mail. |
| Description | The Cisco 2921 router, supporting voice module, is designed for small offices. |
| Series | cisco 2900 |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 18.5" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | HWICSFP (mini-GBIC)PVDM |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO2921/K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC220 V AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO2921K9 |
| Modular | No |
| Model | Cisco 2921 |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Total Expansion Slots | 12 |
| Additional Information | IP BaseHigh-density-packet voice DSP module, optimized for voice and video supportStandards-certified VoiceXML browser servicesCisco Unified Border Element capabilitiesExpansion Slots:1 x Service Module1 x Internal Services Module (ISM) |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features | Cisco Security Manager:VPN encryptionCisco IOS FirewallCisco IOS Zone-Based FirewallCisco IOS IPSCisco IOS Content FilteringAAADES3DESAES |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 512 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 3 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |