CISCO WS-C3750G-48PS-S
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet Network/ 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Network Technology: 10/100/1000Base-T/ 10Base-T
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3750G-48PS-S |
| SKU | GROUP-212068 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 32 MB |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 3750G-48PS Power over ethernet switch is an innovative switch that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This product series represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system one switch at a time. |
| Description | The Cisco Catalyst 3750G-48PS Power over ethernet switch is an innovative switch that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This product series represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system one switch at a time. |
| Series | Cisco Catalyst 3750 |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 16.1" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | IEEE: IEEE 802.3 IEEE 802.3u IEEE 802.1s IEEE 802.3af IEEE 802.1w IEEE 802.1x IEEE 802.3ad IEEE 802.3ae IEEE 802.3x IEEE 802.1D Management: BRIDGE-MIB CISCO-CDP-MIB CISCO-CLUSTER-MIB CISCO-CONF-MAN-MIB CISCO-ENTITY-FRU-CONTROL-MIB CISCO-ENVMON-MIB CISCO-FLASH-MIB CISCO-FTP-CLIENT-MIB CISCO-HSRP-MIB CISCO-HSRP-EXT-MIB CISCO-IGMP-FILTER-MIB CISCO-IMAGE-MIB CISCO-L2L3-INTERFACE-CONFIG-MIB CISCO-MAC-NOTIFICATION-MIB CISCO-MEMORY-POOL-MIB CISCO-PAGP-MIB CISCO-PING-MIB CISCO-PROCESS-MIB CISCO-RTTMON-MIB CISCO-STACK-MIB CISCO-STACKMAKER-MIB CISCO-STP-EXTENSIONS-MIB CISCO-SYSLOG-MIB CISCO-TCP-MIB CISCO-VLAN-IFTABLE-RELATIONSHIP-MIB CISCO-VLAN-MEMBERSHIP-MIB CISCO-VTP-MIB ENTITY-MIB ETHERLIKE-MIB IF-MIB IGMP-MIB IPMROUTE-MIB OLD-CISCO-CHASSIS-MIB OLD-CISCO-FLASH-MIB OLD-CISCO-INTERFACES-MIB OLD-CISCO-IP-MIB OLD-CISCO-SYS-MIB OLD-CISCO-TCP-MIB OLD-CISCO-TS-MIB OSPF-MIB (RFC 1253) PIM-MIB RFC1213-MIB RFC1253-MIB RMON-MIB RMON2-MIB RMON I and II standards SNMPv1, SNMPv2c, SNMPv3 SNMP-FRAMEWORK-MIB SNMP-MPD-MIB SNMP-NOTIFICATION-MIB SNMP-TARGET-MIB SNMPv2-MIB TCP-MIB UDP-MIB Safety Certifications: UL to UL 60950, Third Edition C-UL to CAN/CSA C22.2 No. 60950-00, Third Edition TUV/GS to EN 60950:2000 CB to IEC 60950 with all country deviations NOM to NOM-019-SCFI CE Marking Electromagnetic Emissions Certifications: FCC Part 15 Class A EN 55022: 1998 (CISPR22) EN 55024: 1998 (CISPR24) VCCI Class A AS/NZS 3548 Class A CE CNS 13438 Class A MIC Telco: CLEI code; IEEE:; Management:; Safety Certifications:; Electromagnetic Emissions Certifications:; Telco: |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO WS-C3750G-48PS-S |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 4 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | Telnet SNMP v1, v2c, and v3 4000 VLAN IDs are supported SPAN works across all the ports in a stack Cisco Works for network-wide management Cisco Network Assistant Software Cisco Cluster Management Suite (CMS) Software Command-line interface (CLI) for detailed configuration Web-based tool for quick configuration based on pre-set templates Remote Switch Port Analyzer (RSPAN) allows administrators to remotely monitor ports Up to 1005 VLANs per switch or stack and up to 128 Spanning-Tree instances per switch are supported. Embedded Remote Monitoring (RMON) software agent supports 4 RMON groups (history, statistics, alarms, and events) |
| Management Port | No |
| Media Type | Twisted Pair |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC3750G48PSS |
| Modular | No |
| MTBF | 141005 Hour |
| Model | 3750G-48PS |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10Base-T 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Additional Information | 11,000 unicast routes Full dynamic IP routing Acoustic Noise: 52-58 dB Configurable up to 1000 IGMP groups and multicast routes The connector offers a 675W redundant power system (RPS) that supports up to 6 external network devices and provides power to 1 failed device at a time. Configurable maximum transmission unit (MTU) of up to 9000 bytes,with a maximum Ethernet frame size of 9018 Bytes (Jumbo frames) for bridging on Gigabit Ethernet ports, and up to 1546 bytes for bridging and routing on Fast Ethernet ports. The Cisco Catalyst 3750 Series stacks up to 9 switches as a single logical unit for a total of 252 Ethernet 10/100/1000 ports, or 9 10Gigabit Ethernet ports. Individual 10/100/1000 and 10Gigabit Ethernet units may be joined in any combination to evolve with network needs. |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Total Number of Ports | 48 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |