JUNIPER EX3200-24T-TAA
EX 3200 TAA , 24-port 10/100/1000BaseT (8-ports PoE) + 320W AC P
Loading Product Options
EX 3200 TAA , 24-port 10/100/1000BaseT (8-ports PoE) + 320W AC P
Additional Information
| Manufacturer | Juniper |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EX3200-24T-TAA |
| SKU | GROUP-137675 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Flash Memory | 1 GB |
| Marketing Information | The EX3200-24T fixed-configuration switch from Juniper Networks offer a high-performance standalone solution for access-layer deployments in branch and remote offices as well as campus networks. Featuring complete Layer 2 and Layer 3 switching capabilities, the EX3200-24T switch satisfy the wiring closet connectivity requirements of today's high-performance businesses. |
| Description | EX 3200 TAA , 24-port 10/100/1000BaseT (8-ports PoE) + 320W AC P |
| Depth | 16.4" |
| Brand | Juniper |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | JUNIPER EX3200-24T-TAA |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | Yes |
| Management Port | Yes |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | EX320024TTAA |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 8 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.33E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 512 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |