JUNIPER EX2200-48P-4G
EX 2200, 48-port 10/100/1000BaseT (48-ports PoE+) with 4 SFP upl
Loading Product Options
EX 2200, 48-port 10/100/1000BaseT (48-ports PoE+) with 4 SFP upl
Additional Information
| Manufacturer | Juniper |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EX2200-48P-4G |
| SKU | GROUP-137654 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Flash Memory | 1 GB |
| Marketing Information | The EX2200-48P-4G Ethernet Switch provides the highest levels of flexibility and features in its class for the most demanding converged data, voice, and video environments, delivering a reliable platform for unifying enterprise communications. |
| Description | EX 2200, 48-port 10/100/1000BaseT (48-ports PoE+) with 4 SFP upl |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 10" |
| Brand | Juniper |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | JUNIPER EX2200-48P-4G |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | No |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | EX220048P4G |
| Modular | No |
| Model | EX2200-48P-4G |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.33E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 512 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |