HP QK639AA
6600 mAh - Lithium Polymer (Li-Polymer) - 11.1 V DC
Loading Product Options
6600 mAh - Lithium Polymer (Li-Polymer) - 11.1 V DC
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | QK639AA |
| SKU | GROUP-188059 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HP Extended Life and Ultra Extended Life batteries allow you to work longer. The HP Extended Life battery offers the convenience of charging the battery while it is docked so there is no need to remove before docking. The Ultra Extended Life battery provides the convenience of charging the notebook with an AC adapter plugged into the built-in Integrated AC Power Port when it is not in use. With their improved battery life, these batteries are a great solution for the "corridor warrior" who requires extra battery life for all-day computing or long meetings. |
| Description | 6600 mAh - Lithium Polymer (Li-Polymer) - 11.1 V DC |
| Application/Usage | Notebook |
| Height | 1.2" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 12" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | ST09 Notebook Battery |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | QK639AA |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Battery |
| Output Voltage | 11.1 V DC |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 26111711 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |