HP Q1523B
36GB (Native)/72GB (Compressed) - 5.25\ 1/2H External"
Loading Product Options
36GB (Native)/72GB (Compressed) - 5.25\ 1/2H External"
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | Q1523B |
| SKU | GROUP-185979 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The industry leading HP StorageWorks DAT 72 SCSI Tape Drive provides an optimum balance of dependable backup capacity and low cost of ownership for small and medium businesses, remote offices, and workgroups. |
| Description | 36GB (Native)/72GB (Compressed) - 5.25\ 1/2H External" |
| Height | 1.8" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 8.7" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 8 MB |
| Compatibility | HP ProLiant DL Servers |
| Compressed Storage Capacity | 72 GB |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | DDS-3 (Read/Write) |
| Form Factor | External |
| Product Name | HP Q1523B |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 6.40 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 3.20 MB/s |
| Alt Part No | Q1523B |
| Modular | No |
| Drive Type | DAT 72 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 36 GB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | StorageWorks |
| Recording Method | Helical Scan |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |