HP PU615AA
64MB - S-Video
Loading Product Options
64MB - S-Video
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PU615AA |
| SKU | GROUP-184713 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The NVIDIA Quadro NVS 50 Graphics Controller is a low profile PCI graphics card. This cost-effective single-monitor configuration includes 64MB of DDR frame buffer memory, and VGA and S-Video output ports. In addition, NVIDIA's nView hardware and software offer built-in attribute and performance tuning for displays such as CRTs, TVs, and flat-panel LCDs. The NVIDIA Quadro NVS 50 Graphics Controller is ideal for desktop users who require a DVI connector or for users that require a DVI connector or S-Video output. |
| Description | 64MB - S-Video |
| Height | 2.6" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Quadro NVS 50 Graphics Card |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| length | 6.6" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Alt Part No | PU615AA |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Graphic Card |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201401 |
| SKU UPC | 8.29E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 64 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |