HP P3455A
Single-core (1 Core) - 100 MHz Bus Speed
Loading Product Options
Single-core (1 Core) - 100 MHz Bus Speed
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P3455A |
| SKU | GROUP-181403 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The Intel Pentium III Xeon Processor at 900 MHz with 2MB L2 cache is designed for mid-range to high-end servers and workstations, and is binary compatible with previous Intel Architecture processors. The Pentium III Xeon processor 900 MHz enhances the ability of server platforms to monitor, protect, and service the processor and its environment. Specific features of the processor address platform manageability to meet the needs of a robust IT environment, maximize system up time and ensure optimal configuration and operation of servers. |
| Description | Single-core (1 Core) - 100 MHz Bus Speed |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Pentium III Xeon 900MHz - Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | P3455A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Pentium III Xeon |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |