HP NL797AT
4 GB (1 x 4 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600 - EC
Loading Product Options
4 GB (1 x 4 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600 - EC
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | NL797AT |
| SKU | GROUP-152516 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Boost the capabilities of your HP Workstation and keep it performing reliably with HP memory. Upgrading your memory is a cost-effective way to improve system performance when insufficient memory and hard drive paging is slowing your applications down. |
| Description | 4 GB (1 x 4 GB) - DDR3 SDRAM - 1333 MHz DDR3-1333/PC3-10600 - EC |
| Width | 5.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Workstation |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | DIMM |
| Product Name | 4GB DDR3 SDRAM Memory Module |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| length | 1.2" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | NL797AT |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | RAM Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201402 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |