HP KU531AA
Lithium Ion (Li-Ion)
Loading Product Options
Lithium Ion (Li-Ion)
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | KU531AA |
| SKU | GROUP-147167 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Stay connected and be productive wherever your work takes you with up to 6 hours of battery life in HP Compaq Business Notebooks and Tablet PCs. No need to sacrifice performance, productivity or convenience. |
| Description | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Application/Usage | Notebook |
| Height | 8" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 2.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 6700b/6500b Series 6-cell Primary Battery |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | KU531AA |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Battery |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 26111711 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |