HP JH327A
HPE OfficeConnect 1420 switches have quality of service (QoS) support and IEEE 802.3x flow control features that improve network efficiency.
Loading Product Options
The HPE OfficeConnect 1420 Switch Series consists of unmanaged Gigabit Ethernet switches, for small business and others looking for plug-and-play basic Layer 2 connectivity for their network, including low-cost PoE+ and 10-Gigabit uplink models.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JH327A |
| SKU | GROUP-3698522371 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Description | The HPE OfficeConnect 1420 Switch Series consists of unmanaged Gigabit Ethernet switches, for small business and others looking for plug-and-play basic Layer 2 connectivity for their network, including low-cost PoE+ and 10-Gigabit uplink models. |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP 1420 OfficeConnect 5-port Gigabit Switch JH327A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JH327A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |