HP JF845A
48 Port - 6 Slot - 44, 4 x 10/100/1000Base-T - , 10/100/1000Base
Loading Product Options
48 Port - 6 Slot - 44, 4 x 10/100/1000Base-T - , 10/100/1000Base
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JF845A |
| SKU | GROUP-146477 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | Layer 2+ Gigabit Ethernet switches with Layer 3 static routing. Enterprise-class manageability with Command Line Interface, Web interface, and full SNMP support. Non-PoE and PoE models. Up to four optional 10-Gigabit links. 4210G models support advanced four-high stacking with distributed link aggregation and single IP management. |
| Description | 48 Port - 6 Slot - 44, 4 x 10/100/1000Base-T - , 10/100/1000Base |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 11.8" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP JF845A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Management | IEEE 802.1Q VLAN |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JF845A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 44 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 44 x Gigabit Ethernet Network |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | Yes |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | Yes |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | Yes |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |