HP JE109A
Manageable - Stack Port - 4 x Expansion Slots
Loading Product Options
Manageable - Stack Port - 4 x Expansion Slots
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JE109A |
| SKU | GROUP-300023 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Premium Layer 2/3/4 Fast Ethernet switches with four Gigabit SFP mini-GBIC ports for fiber flexibility. Enterprise-class manageability with Command Line Interface, Web interface, and full SNMP support. Non-PoE and PoE models. Advanced Layer 3 routing-including OSPF, PIM-SM, PIM-DM, RIPv1/v2, and static routing. Advanced eight-high stacking with distributed link aggregation, distributed routing, and single IP management. |
| Description | Manageable - Stack Port - 4 x Expansion Slots |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP JE109A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Management | CLI |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JE109A |
| Modular | No |
| Model | E5500-24-SFP |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 0 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | Yes |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |