HP JE092A
1 Slot x - Power Over Ethernet - 1 x Expansion Slot Slot
Loading Product Options
1 Slot x - Power Over Ethernet - 1 x Expansion Slot Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JE092A |
| SKU | GROUP-146358 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Advanced Layer 2/3/4 Gigabit Ethernet switches with two built-in high-performance stacking ports and one expansion slot for up to two optional 10-Gigabit ports or eight additional Gigabit SFP ports. Non-PoE and PoE models, field upgradable to PoE. Advanced Layer 3 routing-including OSPF, PIM-SM, PIM-DM, and RIPv1/v2. All models have Gigabit SFP mini-GBIC ports for fiber flexibility. Advanced eight-high stacking with 96 Gbps available stacking bandwidth, distributed link aggregation, distributed routing, and single IP management. |
| Description | 1 Slot x - Power Over Ethernet - 1 x Expansion Slot Slot |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP JE092A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JE092A |
| Modular | No |
| Model | E5500-24G-POE |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | Yes |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |