HP JE061A
x - Power Over Ethernet
Loading Product Options
x - Power Over Ethernet
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JE061A |
| SKU | GROUP-146342 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Flexible Layer 2/3/4 Gigabit Ethernet switches with two expansion slots for up to four optional 10-Gigabit ports. Non-PoE and PoE models. Lite Layer 3 routing-RIPv1/v2 and static routes. IPv4/IPv6 operation. All models have Gigabit SFP mini-GBIC ports for fiber flexibility. |
| Description | x - Power Over Ethernet |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP JE061A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JE061A |
| Modular | No |
| Model | E4500-24G-PoE |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |