HP JE031A
x - Power Over Ethernet
Loading Product Options
x - Power Over Ethernet
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JE031A |
| SKU | GROUP-146325 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Layer 2 Fast Ethernet switches. Enterprise-class manageability with Command Line Interface, Web interface, and full SNMP support. Non-PoE and PoE models. Rack-mountable, order optional rack kits for small-form units. Fanless, quiet operation for non-PoE models. |
| Description | x - Power Over Ethernet |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP JE031A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Manageable | Yes |
| Management | Command Line Interface |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JE031A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |