HP JD061A
X125 1GB SFP LC LH40 1310NM XCVR
Loading Product Options
X125 1GB SFP LC LH40 1310NM XCVR
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JD061A |
| SKU | GROUP-146024 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Description | X125 1GB SFP LC LH40 1310NM XCVR |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Product Name | HP JD061A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 1000Base-LH Network |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JD061A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 1000Base-LH |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |