HP JD009A
24 Slot - 24 x SFP (mini-GBIC) Slot
Loading Product Options
24 Slot - 24 x SFP (mini-GBIC) Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JD009A |
| SKU | GROUP-146010 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Advanced Layer 2/3/4 Gigabit Ethernet switches with two expansion slots for up to four optional 10-Gigabit ports or stacking ports. Non-PoE and PoE models. Advanced Layer 3 routing-including OSPF, PIM-SM, PIM-DM, and RIPv1/v2. Comprehensive IPv4/IPv6 operation. All models have Gigabit SFP mini-GBIC ports for fiber flexibility. Advanced nine-high stacking with 96 Gbps available stacking bandwidth, distributed link aggregation, distributed routing, and single IP management. |
| Description | 24 Slot - 24 x SFP (mini-GBIC) Slot |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP JD009A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 4 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | JD009A |
| Modular | No |
| Model | E4800-24G-SFP |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of SFP Slots | 24 |
| Number of Total Expansion Slots | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | Yes |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |