HP JD007A
4 Slot - 4 x SFP (mini-GBIC) Slot
Loading Product Options
4 Slot - 4 x SFP (mini-GBIC) Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JD007A |
| SKU | GROUP-146006 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | Advanced Layer 2/3/4 Gigabit Ethernet switches with two expansion slots for up to four optional 10-Gigabit ports or stacking ports. Non-PoE and PoE models. Advanced Layer 3 routing-including OSPF, PIM-SM, PIM-DM, and RIPv1/v2. Comprehensive IPv4/IPv6 operation. All models have Gigabit SFP mini-GBIC ports for fiber flexibility. Advanced nine-high stacking with 96 Gbps available stacking bandwidth, distributed link aggregation, distributed routing, and single IP management. |
| Description | 4 Slot - 4 x SFP (mini-GBIC) Slot |
| Application/Usage | Data Networking |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP JD007A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 10GBase-LR Network |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 4 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Media Type | Optical Fiber |
| Alt Part No | JD007A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-LR |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | Yes |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | Yes |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |