HP J9775A
48 Ports - Manageable - 48 x RJ-45 - 4 x Expansion Slots - 10/10
Loading Product Options
48 Ports - Manageable - 48 x RJ-45 - 4 x Expansion Slots - 10/10
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9775A |
| SKU | GROUP-300018 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Flash Memory | 256 MB |
| Marketing Information | The HP 2530 Switch Series consists of four fully managed Layer 2 edge switches, delivering cost-effective, reliable, and secure connectivity for business networks. Designed for entry-level to midsize enterprise networks, these Gigabit Ethernet switches deliver full Layer 2 capabilities with enhanced access security, traffic prioritization, IPv6 host support, and optional PoE+, and include a product lifetime warranty. |
| Description | 48 Ports - Manageable - 48 x RJ-45 - 4 x Expansion Slots - 10/10 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 10" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J9775A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Manageable | Yes |
| Management | MIB II |
| Management Port | Yes |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Alt Part No | J9775A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 0 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | Yes |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |