HP J9546A
Product Type Expansion Module
Application/Usage: Data Networking
Interfaces/Ports Details: 8 x RJ-45 10GBase-T Network LAN
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10GBase-T
8 x 10Base-T LAN.
Application/Usage: Data Networking
Interfaces/Ports Details: 8 x RJ-45 10GBase-T Network LAN
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10GBase-T
8 x 10Base-T LAN.
Loading Product Options
HP 8-port 10GBase-T v2 zl Module is for medum distance (upto 100m) 10G connectivity without the need for transceivers, using existing cabling infrastructure.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9546A |
| SKU | GROUP-225326 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | HP 8-port 10GBase-T v2 zl Module is for medum distance (upto 100m) 10G connectivity without the need for transceivers, using existing cabling infrastructure. |
| Description | HP 8-port 10GBase-T v2 zl Module is for medum distance (upto 100m) 10G connectivity without the need for transceivers, using existing cabling infrastructure. |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 1.8" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 8.1" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J9546A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 8 x RJ-45 10GBase-T Network LAN |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Media Type | Twisted Pair |
| Alt Part No | J9546A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Expansion Module |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 8.86E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |