HP J9443A
Rack-mountable - 110 V AC, 220 V AC
Loading Product Options
Rack-mountable - 110 V AC, 220 V AC
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9443A#ABA |
| SKU | GROUP-145716 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP ProCurve 630 740W Redundant Power Supply provides redundant system power and/or an extra 398 W of Power over Ethernet and Power over Ethernet Plus (PoE+) power for a switch. Ideally suited for Voice over IP (VoIP) environments, the 630 power supply provides the redundant power supply (RPS) and extra PoE power needed in many other common customer environments where high power availability is desired. Switchover from a failed internal power supply to the 630 power supply is seamless and immediate. In addition, the 630 power supply can protect against a single power main failure when it is connected to a different power main than the switch. |
| Description | Rack-mountable - 110 V AC, 220 V AC |
| Height | 1.7" |
| Width | 15" |
| Depth | 8.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | HP ProCurve 2910al Series Switch |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J9443A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Current | 8 A @ 110V |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC to 240 V AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9443A#ABA |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Output Power | 740 W |
| Additional Information | PoE Power: 398W |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 39121004 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |