HP J9423A
Power Over Ethernet
Loading Product Options
Power Over Ethernet
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9423A |
| SKU | GROUP-145709 |
| Ethernet Technology | Ethernet - Fast Ethernet |
| Marketing Information | HP MSM317 Access Device integrates wired and wireless connectivity into a small unit that can be quickly and discretely installed in a standard wall outlet box. It provides four Ethernet ports, a 2.4 GHz wireless access point, and a pass-through RJ-45 connection to support a range of service and user connectivity options. One of the front panel Ethernet ports can be configured as an IEEE 802.3af-compliant PSE port to enable devices such as IP telephones to be powered directly from the unit. The HP MSM317 Access Device requires a single Power over Ethernet (PoE) cable drop, reducing cabling, switch ports, and power sourcing equipment. The product is designed to provide wireless coverage for a 440 square foot (40 square meter) room. Actual coverage area, and signal levels within the coverage area, will be effected by mounting location, building construction and obstacles. |
| Description | Power Over Ethernet |
| Height | 3.4" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 2.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Name | HP J9423A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | Yes |
| Manageable | No |
| Management | IEEE 802.1p QoS |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9423A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Additional Information | Auto Channel Select |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g |
| Wireless Security | IEEE 802.11i |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |