HP J9388B
Power Over Ethernet
Loading Product Options
Power Over Ethernet
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9388B |
| SKU | GROUP-145681 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | HP ProCurve M110 Access Point is an entry-level, single IEEE 802.11a/b/g radio device that can be configured to operate as an access point, a wireless distribution system (WDS) bridge, or a full-spectrum IEEE 802.11 wireless LAN (WLAN) monitor. The ProCurve M110 Access Point supports up to two Virtual Service Communities, each with independent VLAN and wireless security profiles. It is Plenum rated and powered by IEEE 802.3af-compliant Power over Ethernet (PoE). The M110 access point is Wi-Fi Certified for WPA2, WPA, and WEP security and has hardware assisted AES and RC4 encryption. |
| Description | Power Over Ethernet |
| Height | 1.3" |
| Depth | 5" |
| Antenna Gain | 2 dBi |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compressed Storage Capacity | 1 TB |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J9388B |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management | ProCurve Intelligent Mobility system |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | J9388B |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Wireless Security | WPA2 |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |