HP J9379B
HP ProCurve MSM310 IEEE 802.11a/b/g 54 Mbps Wireless Access Poin
Loading Product Options
HP ProCurve MSM310 IEEE 802.11a/b/g 54 Mbps Wireless Access Poin
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9379B |
| SKU | GROUP-145675 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | HP ProCurve offers intelligent single, dual and tri radio Access Points designed to provide reliable, easy-to-use wireless connectivity across the network. HP Procurve also offers integrated RF Security Sensors in some of their APs. All the HP ProCurve MSM Access Points and integrated RF Security Sensors operating are managed by any of the HP ProCurve MSM Controllers and the HP ProCurve IDS/IPS controller for the RF Security Sensors. All the HP ProCurve Access Points can also work in autonomous mode. The HP ProCurve MSM Access Points require a single Power over Ethernet (PoE) cable drop and are IEEE802.3af compliant or can be powered directly via a power adaptor. HP Procurve has a full range of both indoor and outdoor Access Points. |
| Description | HP ProCurve MSM310 IEEE 802.11a/b/g 54 Mbps Wireless Access Poin |
| Height | 1.9" |
| Depth | 6.5" |
| Antenna Gain | 2 dBi |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J9379B |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management | QoS |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9379B |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Wireless Security | WPA2 |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |