HP J9370A
2 x 10GBase-T
Loading Product Options
2 x 10GBase-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9370A |
| SKU | GROUP-145668 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | Working with HP ProCurve MultiService Mobility Access Points, HP ProCurve MSM765zl MultiService Controller deliver a high-performance networking solution. The enhanced architecture scales from IEEE 802.11b to 802.11n without expensive controller upgrades. Robust identity and roles-based user account profiles, as well as Virtual Service Communities (VSCs) with independently configurable Quality of Service (QoS), authentication, encryption, and VLAN support, deliver intelligence to the edge of the network. |
| Description | 2 x 10GBase-T |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J9370A |
| Gigabit Ethernet Port | Yes |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management | Web management |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9370A |
| Modular | No |
| Model | MSM765zl |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless LAN Controller |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Additional Information | Controls 40-200 APs |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |