HP J9346A
IEEE 802.11a/b/g 54Mbps - 2 x 10/100Base-TX
Loading Product Options
IEEE 802.11a/b/g 54Mbps - 2 x 10/100Base-TX
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9346A |
| SKU | GROUP-145643 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | HP ProCurve MSM313 Access Point integrates a full-featured Multi-Service Mobility Access Point and Multi-Service Mobility Controller in a single turnkey unit. It is used to create easy-to-use public/guest Internet access (hotspot) services. The zero-configuration service interface adapts to client device configuration settings. Bandwidth management creates multiple service tiers and provides users with fair access to bandwidth. The access point provides secure user authentication, authorization, and accounting (AAA), enabling a wide range of free or fee-based service models. It supports HTML and IEEE 802.1X login, and provides interfaces for centralized AAA, captive portal, and billing functions, allowing large multi-location networks. |
| Description | IEEE 802.11a/b/g 54Mbps - 2 x 10/100Base-TX |
| Height | 1.9" |
| Depth | 6.5" |
| Antenna Gain | 2 dBi |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J9346A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 5 V DC |
| ISM Band | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management | QoS |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | J9346A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Additional Information | Wireless MultiMedia (WMM) |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Wireless Security | WPA |
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |