HP J9325A
Power Over Ethernet
Loading Product Options
Power Over Ethernet
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9325A |
| SKU | GROUP-145630 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Marketing Information | HP ProCurve MSM710 MultiService Mobility Controller delivers a high-performance networking solution. The enhanced architecture scales from IEEE 802.11b to 802.11n without expensive controller upgrades. Robust identity and roles-based user account profiles, as well as Virtual Service Communities (VSCs) with independently configurable Quality of Service (QoS), authentication, encryption, and VLAN support, deliver intelligence to the edge of the network. Scalable from branch offices to large organizations, the controllers deliver fast-roaming and ultraspeed hand-offs. |
| Description | Power Over Ethernet |
| Height | 1.7" |
| Depth | 17.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J9325A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management | IEEE 802.1Q VLAN |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | J9325A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless LAN Controller |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Additional Information | Supports up to 100 simultaneous guest access users |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |