HP J9311A
48 Port - 5 Slot - 4, 44 x 10/100/1000Base-T - , 10/100/1000Base
Loading Product Options
48 Port - 5 Slot - 4, 44 x 10/100/1000Base-T - , 10/100/1000Base
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9311A |
| SKU | GROUP-145620 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Flash Memory | 4 MB |
| Marketing Information | The foundation for this switch is a purpose-built, programmable ProVision ASIC that allows the most demanding networking features, such as Quality of Service (QoS) and security, to be implemented in a scalable yet granular fashion. |
| Description | 48 Port - 5 Slot - 4, 44 x 10/100/1000Base-T - , 10/100/1000Base |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 16.9" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J9311A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Management | HP ProCurve Manager Plus |
| Management Port | No |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Alt Part No | J9311A |
| Modular | No |
| Model | 3500yl-48G-PoE+ |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 44 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 44 x Gigabit Ethernet Network |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Shared SFP Slot | Yes |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 256 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |