HP J9089A
48 Port - 2 Slot - 2 x Slot
Loading Product Options
48 Port - 2 Slot - 2 x Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9089A |
| SKU | GROUP-145425 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The ProCurve Switch 2610-48-PWR has 48 ports of 10/100 connectivity. The 2610-48-PWR is IEEE 802.3af-compliant for Power over Ethernet(PoE) and provide up to 15.4 W for 48 ports. 2610-48-PWR include two 10/100/1000Base-T ports and two mini-GBIC slots for Gigabit uplink connectivity. An optional redundant external power supply is also available to provide redundancy in the event of a power supply failure. |
| Description | 48 Port - 2 Slot - 2 x Slot |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Desktop |
| Product Name | HP J9089A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9089A |
| Modular | No |
| Model | 2610-48-PWR |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |