HP J9088A
48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9088A |
| SKU | GROUP-145415 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The ProCurve Switch 2610-48 provide 48 ports of 10/100 connectivity. The 2610-48 switch includes two 10/100/1000Base-T ports and two mini-GBIC slots for Gigabit uplink connectivity. An optional redundant external power supply is also available to provide redundancy in the event of a power supply failure. With static routing, robust security and management features, free lifetime warranty, and free software updates, the 2610-48 is a cost-effective solution for customers who are building converged enterprise edge networks. |
| Description | 48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J9088A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | Yes |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9088A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |