HP J9086A#ABA
2 x SFP (mini-GBIC) - 24 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
2 x SFP (mini-GBIC) - 24 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9086A#ABA |
| SKU | GROUP-145401 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The 2610-24/12PWR is IEEE 802.3af-compliant for Power over Ethernet(PoE) and provide up to 15.4 W for 12 ports. The 2610-24/12PWR has 24 10/100 ports and provides 12 ports of PoE. The 2610-24/12 PWR switch includes two 10/100/1000Base-T ports and two mini-GBIC slots for Gigabit uplink connectivity. An optional redundant external power supply is also available to provide redundancy in the event of a power supply failure. With static routing, robust security and management features, free lifetime warranty, and free software updates, the 2610-24/12 PWR is a cost-effective solution for customers who are building converged enterprise edge networks. |
| Description | 2 x SFP (mini-GBIC) - 24 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 9.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J9086A#ABA |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | CLI |
| Management Port | No |
| Memory Technology | SDRAM |
| Alt Part No | J9086A#ABA |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |