HP J9085A
24 Port - 2 Slot - 24, 2 x 10/100Base-TX - , 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
24 Port - 2 Slot - 24, 2 x 10/100Base-TX - , 10/100/1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9085A |
| SKU | GROUP-145395 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The ProCurve 2610-24 switch provides 24 ports of 10/100 connectivity. The 2610-24 is fanless, ensuring quiet operation and making it ideal for deployment in open spaces. 2610-24 switch include two 10/100/1000Base-T ports and two mini-GBIC slots for Gigabit uplink connectivity. An optional redundant external power supply is also available to provide redundancy in the event of a power supply failure. With static routing, robust security and management features, free lifetime warranty, and free software updates, the 2610-24 is a cost-effective solution for customers who are building converged enterprise edge networks. |
| Description | 24 Port - 2 Slot - 24, 2 x 10/100Base-TX - , 10/100/1000Base-T |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Desktop |
| Product Name | HP J9085A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9085A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |