HP J9079A
7 Port - 7, 1 x 10/100Base-TX - , 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
7 Port - 7, 1 x 10/100Base-TX - , 10/100/1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9079A |
| SKU | GROUP-145377 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The ProCurve Web Managed Switch 1700-8 ideal for businesses making the transition from unmanaged to managed networks. The ProCurve Switch 1700-8 is a small-form-factor switch with 7 10/100 ports and 1 10/100/1000 port. Ideal for deployment in open spaces, silent operation via a fanless design. The ProCurve Switch 1700-8 enables increased network capabilities without added complexity. |
| Description | 7 Port - 7, 1 x 10/100Base-TX - , 10/100/1000Base-T |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J9079A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9079A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 7 x Fast Ethernet Network |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 7 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |