HP J9049A
24 Port - 4 Slot
Loading Product Options
24 Port - 4 Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9049A |
| SKU | GROUP-145342 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | The ProCurve Switch 2900-24G with 24 10/100/1000 ports have 4 dual-personality ports for 10/100/1000 or mini-GBIC connectivity. In addition, by including four integrated 10-Gigabit Ethernet ports (two CX4 and two X2), the 2900-24G offers the most flexible and easy-to-deploy multiple 10-Gigabit stacking and uplinks in its class. Together with static routing, robust security and management features, free lifetime warranty, and free software updates, the 2900-24G is a cost-effective, future-proof solution for customers who are building high-performance networks. |
| Description | 24 Port - 4 Slot |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 15.4" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J9049A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | Yes |
| Management | IGMP |
| Management Port | No |
| Media Type | Twisted Pair |
| Alt Part No | J9049A |
| Modular | No |
| Model | 2900-24G |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | Yes |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |