HP J9020A
2 x SFP (mini-GBIC) - 48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
2 x SFP (mini-GBIC) - 48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9020A |
| SKU | GROUP-145284 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The ProCurve Switch 2510-48 is a managed, Layer 2, 10/100 switch with Gigabit uplinks. The 2510-48 has 48 10/100 ports and 4 Gigabit ports (2 10/100/1000 ports and 2 open mini-GBIC slots), all of which can operate simultaneously. With a larger port density, the 2510-48 is more suitable for wiring-closet deployments. Designed to cost-effectively meet theneeds of small and growing networks, the 2510-48 brings commercial-grade quality to all businesses at an affordable price. |
| Description | 2 x SFP (mini-GBIC) - 48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 64 MB |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J9020A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Manageable | Yes |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9020A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |