HP J9005A
54Mbps
Loading Product Options
54Mbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J9005A |
| SKU | GROUP-145259 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The ProCurve Radio Port 220 with simultaneous 802.11a and 802.11g wireless operation, works in conjunction with the ProCurve Wireless Edge Services xl Module to deliver advanced wireless services. These services enable a highly secure and resilient wireless LAN that dynamically adapts to the demands of a mobile, multi-service network. |
| Description | 54Mbps |
| Height | 1" |
| Depth | 5.8" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | ProCurve Radio Port 220 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 48 V DC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | Yes |
| ISM Minimum Frequency | 2.41 GHz |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J9005A |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Bridge |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222631 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| Uplink Port | No |
| UNII Maximum Frequency | 5.83 GHz |
| Usb | No |
| UNII Band | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |