HP J8773A#ABA
8 x Expansion Slot
Loading Product Options
8 x Expansion Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8773A#ABA |
| SKU | GROUP-145205 |
| Marketing Information | The ProCurve Switch 4208vl consists of modular chassis that provide a flexible, cost-effective LAN solution as an alternative to stackables. This switch offers a proven chassis form factor with high quality and reliability in 10/100 and 10/100/1000 scalable solutions that integrate easily into any network. |
| Description | 8 x Expansion Slot |
| Height | 8.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 15.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J8773A#ABA |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 4 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | ProCurve Manager |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | J8773A#ABA |
| Modular | Yes |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |