HP J8770A#ABA
4 x Expansion Slot
Loading Product Options
4 x Expansion Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8770A#ABA |
| SKU | GROUP-145195 |
| Flash Memory | 24 MB |
| Marketing Information | Innovative form factor provides comparable density to stackables, no stacking cables required |
| Description | 4 x Expansion Slot |
| Height | 5.3" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 15.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP J8770A#ABA |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | SNMP v1, v2c, v3 |
| Management Port | Yes |
| Memory Technology | SDRAM |
| Alt Part No | J8770A#ABA |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 64 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |