HP J8727A#ABA
8 Slot
Loading Product Options
8 Slot
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8727A#ABA |
| SKU | GROUP-145148 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The ProCurve 8108fl Switch is the first interconnect fabric switch in the industry that focuses on delivering a high-availability, high-bandwidth, and cost-effective platform, providing an excellent interconnect for the Adaptive EDGE Architecture network. The 8108fl Switch is streamlined to provide resilient, high-performance connectivity between intelligent edge devices, and it delivers critical features geared toward enabling an Adaptive EDGE Architecture deployment. The 8108fl Switch enables easy migration to applications that require security, mobility, and convergence decisions at the edge. |
| Description | 8 Slot |
| Height | 22.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 21.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J8727A#ABA |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Management | |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J8727A#ABA |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Switch Chassis |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Additional Information | Two open power-supply slots |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.29E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |