HP J8438A
1 x 10GBase-ER
Loading Product Options
1 x 10GBase-ER
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8438A |
| SKU | GROUP-145005 |
| has300image | No |
| Description | 1 x 10GBase-ER |
| Application/Usage | Data Networking |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Product Name | HP J8438A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details | 1 x SC Duplex 10GBase-ER |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 10 |
| Media Type | Optical Fiber |
| Alt Part No | J8438A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | X2 |
| Additional Information | Maximum distance: 30 km (40 km using engineered link) 1550nm serial optics |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 8.29E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |