HP J8437A
1 x 10GBase-LR
Loading Product Options
1 x 10GBase-LR
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8437A |
| SKU | GROUP-145001 |
| Marketing Information | An X2 form-factor transceiver that supports the 10-Gigabit LR standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 10 km on single-mode fiber |
| Description | 1 x 10GBase-LR |
| Application/Usage | Data Networking |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Product Name | HP J8437A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 1 x SC 10GBase-LR |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 |
| Maximum Distance Supported | 32808.40 ft |
| Alt Part No | J8437A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Expansion Module |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.00E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 8.29E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |