HP J8169A
816W
Loading Product Options
816W
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8169A |
| SKU | GROUP-144954 |
| Marketing Information | The ProCurve 610 External Power Supply series provides electrical power for Power over Ethernet (PoE) to connect PoE switches and modules to power devices such as IP phone and Wireless LAN access points that comply with the IEEE-802.3af PoE standard. |
| Description | 816W |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 19" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility | HP Procurve switch 5300xl-series |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J8169A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC to 240 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J8169A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Output Voltage | 50 V DC |
| Output Power | 816 W |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 39121004 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |