HP J8168A
729W
Loading Product Options
729W
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8168A |
| SKU | GROUP-144947 |
| Marketing Information | The HP ProCurve 600 Redundant and External Power Supply provides 12V RPS for up to 6 stackable switches and 2 ports with 370W 50V PoE. |
| Description | 729W |
| Height | 1.7" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 17.4" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J8168A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J8168A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Power | 729 W |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.13E+12 |
| SKU UNSPSC | 39121004 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |