HP J8165A
48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J8165A |
| SKU | GROUP-144940 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Flash Memory | 16 MB |
| Marketing Information | The HP ProCurve Switch 2650-PWR is a low-cost, stackable, multi-layer, managed 50-port switch with 48 auto-sensing 10/100 ports and 2 dual-personality ports for 10/100/1000 or mini-GBIC connectivity. The HP Switch 2650-PWR is IEEE 802.3af compliant for Power over Ethernet and provides up to 15.4W per port. A redundant and external power supply is also available as an accessory. |
| Description | 48 x 10/100Base-TX, 2 x 10/100/1000Base-T |
| Height | 1.8" |
| Width | 18" |
| Depth | 17.4" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J8165A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | J8165A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 50 |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |