HP J4868A
24 x 10/100Base-TX
Loading Product Options
24 x 10/100Base-TX
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J4868A |
| SKU | GROUP-144674 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The HP ProCurve Switch 2124 is a low cost, unmanaged 24-port switch with 10/100 auto-sensing per port and 1 open transceiver slot for a 100Base-FX uplink, the HP ProCurve Switch 2124 offers HP Auto-MDIX on all 10/100 ports. |
| Description | 24 x 10/100Base-TX |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 8" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J4868A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | J4868A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Fast Ethernet Network |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 5.90E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |