HP J4860C
1 x 1000Base-LH
Loading Product Options
1 x 1000Base-LH
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J4860C |
| SKU | GROUP-144640 |
| has300image | No |
| Marketing Information | ProCurve Gigabit-LH-LC Mini-GBIC is a small form factor pluggable (SFP) gigabit LH transceiver that provides a full-duplex gigabit solution up to 70 km on singlemode fiber. |
| Description | 1 x 1000Base-LH |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.2" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Product Name | HP J4860C |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 1000Base-LH |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 |
| Media Type | Optical Fiber |
| Alt Part No | J4860C |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Additional Information | Wave length: 1550 nm |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |