HP J4842A
8 x 1000Base-T
Loading Product Options
8 x 1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J4842A |
| SKU | GROUP-144575 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Description | 8 x 1000Base-T |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 1" |
| Width | 16" |
| Depth | 12.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | HP ProCurve Networking Routing Switch 9300m series |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J4842A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details | 8 x RJ-45 1000Base-T LAN |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 |
| Maximum Distance Supported | 328.08 ft |
| Media Type | Twisted Pair |
| Alt Part No | J4842A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Expansion Module |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.19 lb |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 88698957271 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |