HP J4819A
Product Type: Ethernet Switch
Number of Total Expansion Slots 8
Layer Supported 3
Manageable Yes
Management
ProCurve Manager
ProCurve Manager Plus
Command-line interface
Web browser
Configuration menu
Out-of-band management
VLAN support and tagging
802.1v protocol VLANs
Group VLAN Registration Protocol (GVRP)
Quality of service (QoS)
Standard Memory 32 MB
Memory Technology SDRAM
Flash Memory 12 MB
Number of Total Expansion Slots 8
Layer Supported 3
Manageable Yes
Management
ProCurve Manager
ProCurve Manager Plus
Command-line interface
Web browser
Configuration menu
Out-of-band management
VLAN support and tagging
802.1v protocol VLANs
Group VLAN Registration Protocol (GVRP)
Quality of service (QoS)
Standard Memory 32 MB
Memory Technology SDRAM
Flash Memory 12 MB
Loading Product Options
Designed to accommodate the most demanding network needs, the ProCurve 5308xl Switch offers scalable Layer 2, 3, and 4 switching in compact 8-slot modular form factor. This secure, convergence-ready switch provide flexibility, high port density, free software updates, and a lifetime warranty. The easy-to-use ProCurve 5308xl Switch provides the latest in technology, with unparalleled investment protection and superior return on IT.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | J4819A |
| SKU | GROUP-144537 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 12 MB |
| Marketing Information | Designed to accommodate the most demanding network needs, the ProCurve 5308xl Switch offers scalable Layer 2, 3, and 4 switching in compact 8-slot modular form factor. This secure, convergence-ready switch provide flexibility, high port density, free software updates, and a lifetime warranty. The easy-to-use ProCurve 5308xl Switch provides the latest in technology, with unparalleled investment protection and superior return on IT. |
| Description | Designed to accommodate the most demanding network needs, the ProCurve 5308xl Switch offers scalable Layer 2, 3, and 4 switching in compact 8-slot modular form factor. This secure, convergence-ready switch provide flexibility, high port density, free software updates, and a lifetime warranty. The easy-to-use ProCurve 5308xl Switch provides the latest in technology, with unparalleled investment protection and superior return on IT. |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 8.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 15.3" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP J4819A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Memory Technology | SDRAM |
| Alt Part No | J4819A |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ProCurve |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 32 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |