HP EH957A
Drive Type LTO-5
Compressed Storage Capacity 3 TB
Native Storage Capacity 1.50 TB
Recording Method Linear Serpentine
Maximum Native Data Transfer Rate 138.88 MB/s
Maximum Compressed Data Transfer Rate 277.76 MB/s
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EH957A |
| SKU | GROUP-136269 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks LTO-5 Ultrium 3000 represents HP's fifth-generation of LTO tape drive technology capable of storing up to 3TB per cartridge while providing enterprise tape drive monitoring and management capabilities with HP TapeAssure and AES 256-bit hardware data encryption easy-to-enable security to protect the most sensitive data and prevent unauthorized access of tape cartridges. Capable of data transfer rates up to 1TB/Hour HP's exclusive Data Rate Matching feature further optimizes performance by matching speed of host to keep drives streaming and increase the reliability of the drive and media. HP LTO Ultrium half-height drives are designed for server customers in direct attached storage (DAS) environments where hard disk and system bottlenecks can impede data transfer rates. |
| Description | The HP StorageWorks LTO-5 Ultrium 3000 represents HP's fifth-generation of LTO tape drive technology capable of storing up to 3TB per cartridge while providing enterprise tape drive monitoring and management capabilities with HP TapeAssure and AES 256-bit hardware data encryption easy-to-enable security to protect the most sensitive data and prevent unauthorized access of tape cartridges. Capable of data transfer rates up to 1TB/Hour HP's exclusive Data Rate Matching feature further optimizes performance by matching speed of host to keep drives streaming and increase the reliability of the drive and media. HP LTO Ultrium half-height drives are designed for server customers in direct attached storage (DAS) environments where hard disk and system bottlenecks can impede data transfer rates. |
| Height | 12.2" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 17.7" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Buffer | 256 MB |
| Compressed Storage Capacity | 3 TB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Formats Supported | LTO-5 (Read/Write) |
| Form Factor | Internal |
| Product Name | HP EH957A |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 277.76 MB/s |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 138.88 MB/s |
| Alt Part No | EH957A |
| Modular | No |
| Driver Interface | LTO-5 |
| DSL Port | No |
| Native Storage Capacity | 1.50 TB |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Tape Drive |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Recording Method | Linear Serpentine |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201807 |
| SKU UPC | 8.85E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |